مقاله ها

  » آفات کشاورزی
 

1393/11/01مگس میوه یا مگس مرکبات

 علت این نوع نامگذاری ، به علت نوع خسارت این آفت است به گونه ای که این آفت در مناطقی که آب و هوای مدیترانه ای دارند خسارت های سنگینی را وارد می کند و شمال ایران هم چون دارای آب و هوایی شبه مدیترانه ای است دچار خسارت و زیان از این آفت می شوند .

 

 

شکل شناسی آفت

حشره ی بالغ به طول 4-5 سانتی متر ، از مگس خانگی کمی کوچکتر ، چشم ها به رنگ آبی تیره ، میان قفس سینه دارای ل��ه های سیاه براق و نقره ای نامنظم که به آن شکل موزائیکی می دهد . شکم متمایل به زرد با نوار های عرضی روشن پوشیده از موهای زبر سیاه ، بال ها شفاف یا سه نوار تیره که یکی در وسط ، دیگری در لبه جلوئی و سومی به صورت نواری باریک از لبه عقبی شروع شده و تقریبا عمود بر نوار دوم قرار گرفته ولی به آن متصل نیست . پاها به رنگ زرد کمرنگ بوده و اندازه بدن حشره ماده به علت داشتن تخم ها بزرگتر از حشره نر می باشد .

 

حشره ماده دارای تخم ریز مشخص و حشره نر دارای یک جفت موی حسی ( قاشق مانند ) در بالای پیشانی ، بالاتر از کاسه چشم می باشد . تخم مگس میوه به رنگ سفید روشن به طول یک میلی متر ، شبیه دانه برنج ، به طول 0.7 تا 0.9 میلیمتر و با کمی انحنا در قسمت وسط است . لارو ها به رنگ سفید مایل به کرم ، بدون پا ، دوکی شکل با سری نوک تیز و بدنی نسبتا پهن هستند . اندازه لارو های تازه تفریخ شده از تخم به طول یک میلی متر و لارو های بالغ که دوکی شکل و کمی خمیده می باشند تا 8 میلیمتر می رسند . شفیره به رنگ قهوه ای روشن تا تیره ، به طول 4 میلی متر و بیضی شکل است .

 

 

 

تعداد مشاهده:  4434                                                            
 
نویسنده: 
Copyright © 2014 - کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت پرتونار می باشد.
طراحی و پیاده سازی توسط: شرکت مهندسی آتیه پرداز