مقاله ها

  » آفات کشاورزی
 

1395/10/11جوانه خوار بلوط

جوانه خوار بلوط با نام علمی ‏Tortrix viridana‏ از خانواده ‏Tortricidae‏، یکی از مهمترین و مخرب ترین آفات درختان بلوط محسوب می شود. این حشره یک نسلی در جنگلهای بلوط شمال و شمال غربی ایران ، در جنگل های زاگرس خصوصاً در استان های آذربایجان غربی، کهکیلویه و بویر احمد، لرستان، فارس و چهار محال بختیاری پراکنده می باشد.

حشره کامل شب پره ای است کوچک که نرها کوچکتر از ماده ها بوده و رنگ بالهای جلویی آنها سبز زیتونی و رنگهای بالهای عقبی تقریبا خاکستری و حاشیه بالهای جلویی و عقبی ریشک دار می باشد. شاخکها نخی شکل است. عرض بدن حشره ماده با بالهای باز 23-21 میلیمتر و در نرها حدود 21-19 میلیمتر می باشد.

ظهور حشرات بالغ در آذربایجان غربی اوایل خرداد ماه آغاز می شود و تا نیمه تیر بطول می انجامد. دامنه زیستی این حشره در ارتفاعات 2100-1300 متر ارتفاع از سطح دریاست که بیشترین خسارت آن در ارتفاع 2050-1650 متر می باشد. زمستان گذرانی آن به صورت تخم بوده که از اواخر اسفند با گرم شدن هوا لاروها ار تخم خارج شده و شروع به تغذیه از جوانه ها و برگهای جوان می کنند. لاروها در هنگام تغذیه برگ درخت را تا کرده و تار می تنند. در سنین آخر لاروی گاه خسارت به حدی بالا می رود که درخت به طور کلی عاری از برگ می شود. درختان آسیب دیده نسبت به درختان سالم از رشد و نمو کمتری برخوردار بوده و میوه های ریزتری نیز خواهند داشت.

جوانه خوار بلوط نیز می تواند به کمک تله های فرمونی (تله دلتا و فرمون مخصوص جنسی) مورد ردیابی و گاه شکار انبوه قرار گیرد. همچنین در برخی نقاط کشور استفاده از باکتری حشره کش بی تی علیه لاروهای این آفت گزارش شده است.

در حدود ماه های خرداد تا مرداد تله های فرمونی در محیط قرار می گیرند. البته باید توجه داشت زمان دقیق خروج حشره با توجه به مکان و فصول مختلف متفاوت می باشد. تله ها باید داخل کانوپی (چتر) درخت و در بخش بالایی آن قرار گیرند. برای ردیابی حداقل دو تله در هکتار مورد نیاز می باشد.

تعداد مشاهده:  7061                                                            
 
نویسنده: 
Copyright © 2014 - کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت پرتونار می باشد.
طراحی و پیاده سازی توسط: شرکت مهندسی آتیه پرداز